איך הילדים קנו דירה?

איך נוכל לעזור לילדינו להתחיל להשקיע כסף? הסיפור האישי שלי על איך הצלחתי לחסוך עבורם כסף, ואיך הסברתי להם למה חשוב לקנות עם זה דירה להשקעה.

בואו נלך קצת אחורה

איפשהו בשלהי שנת 2000 התחלתי לחסוך לילדים. כלומר לילד. הבכור שלי נולד בקיץ 2000 ממש לפני האינתיפדה המי יודע כמה. הכל היה נפיץ ומפחיד. גרנו בשומרון. זוג צעיר מאוד (בני 22) האיש בדיוק התחיל את שנת הקבע הראשונה שלו. אחר כך היו עוד הרבה שנות קבע ובמקביל נולדו עוד שני ילדים. כל מה שאמרו לנו ה”מבוגרים” זה לדאוג שיהיה לנו מספיק כסף לקנות בית ולחתן את הילדים. אז עבדנו קשה. התחלנו מאפס. בגיל 24 קנינו מגרש ובנינו בית בבנייה עצמית עם 90 אחוז משכנתא. בגיל 32 הוא עזב ונשארתי עם הבית והמשכנתא ושלושה ילדים ועסק טרי ופצפון שהוקם שנתיים וקצת קודם.

חיסכון עבור הילדים

כל מה שהוביל אותי היה להמשיך לחסוך לילדים כדי שיהיה להם עתיד טוב יותר והתחלה טובה בחיים. השאיפה היתה להגיע ל60 אלף לכל ילד – חצי לחתונה צנועה וחצי לתואר ראשון שייתן להם אופק תעסוקתי ועצמאות כלכלית.

חלפו השנים, נישאתי שוב (והתגרשתי בפעם השנייה), נולדו עוד שני ילדים (סה”כ חמישה בנים – חמסה עליהם) והגדולים שלי בגרו. יש לנו סוג של טקס שבגיל 18 הם מקבלים את הסיסמא לחשבון החיסכון שלהם בבית ההשקעות פלוס הסבר על המסלולים השונים וזהו, הכסף שלהם.

אני מצידי כבר לא אחראית על ההשקעות והם חופשיים לעשות מה שהם רוצים עם הכסף תוך שאני משחררת את עצמי מהצורך לממן חתונה ולימודים.

“בואו נשקיע כבר עכשיו”

ואז יום אחד, התעוררתי עם הארה (לא באמת אבל למה לא לעשות דרמה כשאפשר – סתם עבר בי הרהור פתאום) – למה שהכסף יחכה לחתונה ולימודים? מה שהיה לפני עשרים שנה כבר לא תופס היום. בקורונה למדנו שיכולות להיות חתונות קטנות ומתוקות במינימום עלויות ולא בא לי שהכסף שחסכתי בעמל רב “יושקע” באירוע של ארבע וחצי שעות. ולגבי לימודים – כבר לא ממש מוכח שמי שיש לו תואר יחייה חיי רווחה ויש המון מקצועות שלומדים מתוך התנסות וגם אם ירצו ללכת ללמוד הרי הם לוחמים ויש מלגות וכו…

ותוך כדי שאני מהרהרת, עלה בי רעיון – “בואו נקנה דירה”, אמרתי להם והם צחקו – “אבל לא יישאר לנו כסף” – “אז תרוויחו עוד, אתם יודעים איך”… וככה מצאנו דירה קטנה שמושכרת לטווח ארוך באחת מערי הפריפריה הנעימות בשכונה מתחדשת שמתמלאת זוגות צעירים ורכשנו אותה עבור שלושת הגדולים – שליש שליש שליש עם פחות ממאתיים אש”ח הון עצמי

הגדול היה בקבע ולאור גובה התלושים שלו הם קיבלו אחלה משכנתא שמכוסה במלואה (גם אחרי עליית הריבית) על ידי דמי השכירות. יש להם טבלת אקסל עם כל ההוצאות וההכנסות והם מנהלים רישום מדוייק וקפדני. ברור שאני מלווה אותתם בקבלת ההחלטות (יועצת כלכלית וזה) אבל החינוך מגיל צעיר נותן את פירותיו והם עצמאיים בשטח.

זה כי נחת שיש בעולם

בחיי

תנסו בבית

באהבה

כרמי

הצטרפו לניוזלטר

כדאי לקרוא

דור וולך עורך דין מומלץ FINCAT

דור

עריכת דין

סיכונים בעת רכישת דירה – למה יש לשים לב?

אל תקנו נדל”ן בישראל לפני שאתם קוראים את הכתבה הזו, על מה צריך לשים לב? איך עו”ד נדל”ן יכול לעזור לכם לצלוח את התהליך וגם מה הטעויות שאסור לכם לעשות

יוני 10, 2024

·

3 דקות קריאה

גד הרלב יועץ לכלכלת משפחה

גד

כלכלת המשפחה

באיזה מדד מניות עולמי כדאי לי להשקיע?

יותר ויותר משקיעים פסיבים בשוק ההון משקיעים באמצעות קרנות סל מחקות מדדים עולמיים, זו אפשרות פופולרית מאוד ומומלצת להשקעות לטווח ארוך. השוואת תשואות עבר יכולה לרמז לנו על העתיד, ואל תפספסו כמובן את השוק המקומי שלנו.

יוני 2, 2024

·

3 דקות קריאה

חלי פרח כהן מתכננת פנסיונית, פיננסים ומלווה לפרישה מומלצת ב FINCAT פינקט חתול פיננסי

חלי

פנסיה פרישה וביטוחים

תכנון פנסיוני מתחיל בגיל צעיר, אל תחכו לפנסיה!

תכנון פנסיוני הוא הכרחי לכל איש ואשה, הוא יעזור לנו להבטיח פרישה לפנסיה ואולי אפילו פנסיה מוקדמת עם מיקסום ההון והזכויות שלנו, אל תוותרו על זה, ותתחילו בגיל צעיר!

מאי 26, 2024

·

3 דקות קריאה

דור וולך עורך דין מומלץ FINCAT

דור

עריכת דין

למה אסור לרכוש דירה “יד ראשונה” מקבלן בלי עו”ד מטעמך?

קנית דירה זו אחת העסקאות הגדולות שנעשה בחיינו. וככזו נרצה תמיד שיהיה שם מי שישמור על האינטרס שלנו, עו”ד מטעמנו ולא מטעם חברת הקבלן, כזה שיוודא שלא “דופקים” אותנו וללא מוכרים לנו חתולים בשק.

מאי 26, 2024

·

3 דקות קריאה